Puchar Rwandy

**Puchar Rwandy**

Puchar Rwandy to krajowe rozgrywki pucharowe w piłce nożnej mężczyzn w Rwandzie. Pierwsza edycja turnieju odbyła się w 1975 roku, a zwycięzcą został Rayon Sports. Najbardziej utytułowanym klubem w historii Pucharu Rwandy jest APR FC, który zdobył to trofeum 14 razy.

Turniej jest organizowany przez Rwandyjską Federację Piłkarską (FERWAFA) i odbywa się w systemie pucharowym. W rozgrywkach biorą udział kluby z pierwszej i drugiej ligi rwandyjskiej, a także kluby amatorskie. Mecze są rozgrywane na neutralnych boiskach, a finał tradycyjnie odbywa się na Stade Amahoro w Kigali.

Zwycięzca Pucharu Rwandy uzyskuje prawo do reprezentowania Rwandy w Afrykańskim Pucharze Konfederacji.

**Historia**

Pierwszym zwycięzcą Pucharu Rwandy został Rayon Sports, który w finale pokonał Electrogaz 2:1. W kolejnych latach trofeum zdobywały różne kluby, w tym Mukura Victory Sports, APR FC i Kiyovu Sports.

W latach 90. XX wieku APR FC zdominował rozgrywki, zdobywając Puchar Rwandy 8 razy z rzędu w latach 1993-2000. Od tego czasu klub pozostaje jedną z czołowych drużyn w kraju, regularnie zdobywając trofea krajowe.

W ostatnich latach Puchar Rwandy zyskał na znaczeniu jako szansa dla klubów z niższych lig na awans do rozgrywek kontynentalnych. W 2016 roku AS Kigali, klub z drugiej ligi, zdobył Puchar Rwandy i awansował do Afrykańskiego Pucharu Konfederacji.

**Format**

Puchar Rwandy rozgrywany jest w systemie pucharowym, a mecze odbywają się na neutralnych boiskach. Turniej składa się z następujących rund:

* Runda wstępna
* 1/16 finału
* 1/8 finału
* Ćwierćfinały
* Półfinały
* Finał

Wszystkie mecze są rozgrywane w jednym spotkaniu, a w przypadku remisu po 90 minutach następuje dogrywka, a następnie rzuty karne.