Hockey Pro League

**Hokejowa Liga Pro**

Hokejowa Liga Pro to międzynarodowa liga hokeja na lodzie, w której rywalizują najlepsze reprezentacje narodowe z całego świata. Liga została założona w 2019 roku i jest zarządzana przez Międzynarodową Federację Hokeja na Lodzie (IIHF).

**Format rozgrywek:**

Liga Pro składa się z dwóch dywizji: Dywizji 1 i Dywizji 2. W każdej dywizji rywalizuje osiem drużyn. Rozgrywki odbywają się w systemie każdy z każdym, a najlepsze drużyny z każdej dywizji awansują do półfinałów i finału.

**Zasady kwalifikacji:**

Do Dywizji 1 kwalifikują się najlepsze drużyny z Dywizji 2 oraz dwie najniżej sklasyfikowane drużyny z Dywizji 1 z poprzedniego sezonu. Do Dywizji 2 kwalifikują się najlepsze drużyny z Dywizji 3 oraz dwie najniżej sklasyfikowane drużyny z Dywizji 2 z poprzedniego sezonu.

**Nagrody:**

Zwycięzca Hokejowej Ligi Pro otrzymuje złoty medal i Puchar Świata IIHF. Srebrny medal otrzymuje wicemistrz, a brązowy medal trzecia drużyna. Najlepszy bramkarz, obrońca i napastnik otrzymują indywidualne nagrody.

**Historia:**

Pierwszy sezon Hokejowej Ligi Pro odbył się w 2019 roku, a zwycięzcą została Finlandia. W drugim sezonie, w 2020 roku, mistrzostwo zdobyła Kanada. Liga Pro szybko zyskała popularność i stała się jednym z najbardziej prestiżowych turniejów hokejowych na świecie.